Son Haber...   Gazeteci Mutlu BİLGE' nin Dortdivandailynews sitesindeki ÜÇ İLÇE NASIL ALINIR isimli yazısını okumak için tıklayınız.

Anasayfa
Belediye Başkanı
Meclis Üyeleri
Eski Başkanlar
Personelimiz
Dağ Evleri
Konuk Defteri
Haberler
Kardeş Şehirler
İrtibat
Müziği açmak için tıklayınız...
Bolu Basını
Bolu Gündem
Köroğlu Gazetesi
Bolunun Sesi
Bolu Postası
Bolu Olay
Boluexpress
Memleketim Bolu

...Basında Kıbrıscık...


4 yılını değerlendirdi

               KIBRISCIK Belediye Başkanı Kemal Aktaş başkanlığının 4yılını değerlendirdi. Aktaş başkanlığının dördüncü yılında yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi 2007 Mart ayı sonunda 4 yılımızı doldurmuş bulunmaktayız.

              Her yıl yaptığımız gibi tüm çalışmalarımızı küçük bir kitapçık halinde bu senede sizlere iletmek sizlerle paylaşmak istiyoruz” dedi. Başkan Aktaş icraatlarının 4yılında yaptığı değerlendirmeleri gazeteniz Express ile paylaştı. Aktaş açıklamasında, “Sözlerime başlamadan önce tüm Kıbrıscıklı hemşerilerime sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diler, tüm çalışmalarınızda başarılı olmanızı canı gönülden isterim. İlçemizin küçük olması, yerleşim yerlerine uzaklığı, coğrafi koşullarının güçlüğü hizmet alanındaki çalışmalarımızı oldukça zorlaştırmakta ve maliyeti artırmaktadır. Fakat biz Belediye çalışanları olarak bu güçlüklerden yılmadan ‘Halka Hizmet Hakka Hizmettir.’ anlayışı ile dört yıl içerisinde azımsanamayacak hizmetler yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Kıbrıscık ve köylerini bir bütün olarak kabul ettiğimiz için yapılan ve yapılacak olan tüm hizmetlerin yanında olduk. Tüm çalışmalara destek verdik. Kıbrıscık –Bolu yoluna ait 1992 projesini 2006 yılında programa aldırdık. 2006 yılında 1 viraj yapıldı. 2007 yılında 2 milyon YTL’lik ihale yapıldı. 4 km’lik bir yol çalışması devam etmekte, 2008 yılı içinde yeni bir ihale daha yapılması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu yol çalışmaları tamamlandığında Kıbrıscık-Bolu yolundaki ulaşımı zorlaştıran keskin virajlar kalkmış olacaktır. 2006 yılında 2 km bariyer çalışması Karayolları 4. Bölge Müdürlüğünce yapılmıştır. Göreve başladığımızdan bu güne kadar geçen dört yıl içerisinde, turizme yönelik çalışmaları, yollarımızın sıcak ve soğuk asfaltla kaplanması, kilitli taş döşemesi, kaldırımlarımızın yenilenmesi, yeni parkların yapılması, ağaçlandırma çalışmaları, araç filomuzun güçlendirilmesi, futbol sahamızın çimlendirilmesi, binaların, umumi tuvaletlerin bakım ve onarım çalışmaları yapılmıştır” şeklinde konuştu. Aktaş sözlerine, “İstihdam ile ilgili çalışmalarımız 2006 yılı Aralık ayında sonuç vermiş ve 60 kişinin çalışabileceği bir tekstil atölyesi açılmış, fakat tüm çabalarımıza rağmen bu işyerine sahip çıkamadık. En az 60 kişinin çalışması gereken atölyede 40-45 çalışan sayısını geçemedik. Bu konuda göstermiş olduğum şahsi gayretlerim yetmedi ve kapanmak zorunda kaldı. (Bir konuyu anlayabilmiş değilim… İçerde çalışanlar memnunlardı. Fakat burada çalışmayan ve çevrede ki kişiler bu atölyenin çalışmasından her ne nedense rahatsızlık duydular… Şaşıyorum ve üzgünüm.)

               Kıbrıscık bizim, hepimizin el ele verip İlçemiz için neler yapabilir izin hesabını hep birlikte yapmalıyız. Kıbrıscıklı iş adamlarının, girişimcilerin güzel beldemiz için gereken önemi vermelerini, adrese dayalı nüfus sayımında Kıbrıscıklılar olarak gerçekten duyarlılık göstereceğimize inanıyorum. Hepimiz Kıbrıscık için omuz omuza hep birlikte olmayı diliyorum” şeklinde devam etti.

07.04.2008-Bolu Express Gazetesi


Kıbrıscık’ın Kemal Aktaş’ı var

Bolu’nun şirin ilçeleri arasında yer alan, ancak dışarıya verdiği göç nedeniyle bir hayli sıkıntılar yaşayan Kıbrıscık, Belediye Başkanı Kemal Aktaş’ın yoğun çabaları sonucunda eski benliğine kavuşmaya başladı.

Kıbrıscık’ın gelişmesine inanılmasının ardından kolları sıvayan Aktaş, ilçe merkezinde gerçekleştirdiği çalışmalarla Kıbrıscıklı vatandaşlar tarafından büyük alkış alıyor.

Havası, suyu ve tabiat güzellikleri ile Kıbrıscık, Ankara ve Bolu arasında mükemmel bir dinlenme bölgesi olarak adlandırılmaya başlandı. Bolu’nun en fazla göç veren ilçesi konumunda yer alan Kıbrıscık, Belediye Başkanı Kemal Aktaş’ın yoğun çalışmaları ile eski kimliğine tekrar bürünmeye başladı. 7’den 70’e herkesle kucaklaşan Kemal Aktaş, son olarak ilçeye bağlı köylere ziyarette bulundu. Köydeki vatandaşların evlerine konuk olan Kemal Aktaş, sıkıntıları dinleyip dertlere derman aradı. Vatandaşlar, Kemal Aktaş’ın Kıbrıscık için var gücüyle çalıştığını belirterek, “Kemal Başkanımız, bizleri hiçbir zaman sahipsiz bırakmadı. Bizim için her platformda yüksek sesle konuştu. İlçenin ekonomisine hayat verdi” dedi.

Kemal Aktaş ise, yapılan çalışmaların Kıbrıscık’ın yıkılmaya yüz tutmuş eski benliğinin tekrar elde edilmesi için olduğunu belirterek; “Kıbrıscık’a gerektiği önemin verilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Amacımız Kıbrıscık’ın Bolu’nun en saygın ilçeleri arasında yer almasıdır” dedi.                                                                        

Bolunun sesi Gazetesi-05.11.2007

 

Kıbrısçık’tan mektup var…
            Kıbrısçık’ta yazlık mevkii’nde 5 ev ve 2 toplantı salonundan oluşan ahşap konaklama tesisi, turistlerin ilgisini bekliyor.
           Evler iki katlı olarak dizayn edilirken Sıcak su, mutfak ve şömine de bulunan evlerin bir kaç hafta içinde hizmete hazır hale geleceği bildirildi.

          150 milyara mal olacak evlerin rağbet görmesi halinde projeyi daha da büyütmeyi düşündüklerini anlatan Belediye başkanı Kemal Aktaş, ''1200 metre rakımı, serin havası, vadileri, kanyonları, bozulmamış tabii güzellikleriyle herkesi Kıbrısçık’ı görmeye davet ediyorum. Burası Ankara'ya 140, Bolu'ya 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor.”Gelsinler, görsünler, Köroğlu dağlarından gelen suyumuzu içip, lezzetli et ve pilavımızı yemeden gitmesinler'' dedi.

Bolu Olay Gazetesi-31.05.2007


Kıbrıscık Belediyesi Çalışmalara Başladı...

Kıbrısçık Belediyesi 2007 programı çerçevesinde Çiftlik caddesinin kanalizasyon şebekesi yapımı çalışmalarına başladı. Kıbrısçık Belediyesinin 2007 yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kıbrısçık Belediyesinin 2007 yılı programında olan Çiftlik caddesinin kanalizasyon şebekesi yapımı çalışmaları başladı. Çalışma tamamlandığında bölgede yaşayan vatandaşların mağduriyetleri giderilmiş ve daha temiz bir çevre meydana getirilmiş olacak.

www.koroglugazetesi.com  14.03.2007


Kırıkkale’li dağcılara kar engeli!

         
Geçtiğimiz hafta sonu Bolu’nun Kıbrıscık ilçesine gelen Kırıkkale’li bir grup dağcı Köroğlu Tepesine tırmanmaya çalıştı. Ancak dağlarda 2200 m ilerleyebilen dağcılar kar engeline takılınca tırmanışı yarıda bıraktılar.
               Önceki gün Kırıkkale Dağcılık kulübü üyeleri Köroğlu tepesine tırmanış yürüyüşü yaptılar. 15 kişilik gurup Cumartesi günü Kıbrıscık’a ulaşarak akşam Belediye otelinde ve misafirhanesinde misafir edildiler. Önceki gün sabahın erken saatlerinde Köroğlu tepesine hareket eden gurup zirveye ulaşamadan geri döndüklerini söylediler. Hava muhalefeti ve karın çok olması nedeni ile 2200 m’ye kadar tırmanan gurup kendilerini daha fazla riske atmadan geri döndüklerini ifade ettiler. Yazın tekrar gelerek Köroğlu’na tırmanışı gerçekleştireceklerini söyleyen dağcılar, akşam saatlerinde Kıbrıscık’tan ayrıldılar.

Bolu Olay Gazetesi-06.03.2007
 


Öğrenciler, Başkan Aktaş’ı ziyaret etti

                 2006-2007 Eğitim öğretim yılının açılışı nedeni ile Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş öğrenciler tarafından makamında ziyaret edildi.
                  2006-2007 eğitim öğretim yılı törenlerle açıldı. Eğitim öğretim yılının açılması nedeni ile Kıbrısçık İlköğretim Okulu öğrencileri Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında, eğitimin bir ülkenin kalkınmasında çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, öğrencilerden derslerine çok iyi çalışmalarını ve ülkelerine hayırlı birer vatandaş olmalarını istedi. Başkan Aktaş, ziyaret sonunda kendisini ziyaret eden öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.
28.09.2006-Bolunun Sesi Gazetesi


Kıbrısçık yolları artık daha güvenli

            " Kıbrıscık'ta kışın şoförlerin korkulu rüyası olan Argözü mevkii ve Bölücekkaya Köyü ile Kökez Köyü arasındaki vadiye bariyer yapımına başlandı.
                  Kıbrısçık Belediyesi kış aylarında şoförlerin korkulu rüyası haline gelen Argözü mevkii ve Bölücekkaya Köyü ile Kökez Köyü arasındaki vadiye bariyer yapımına başladı. Bu yolun özellikle kış aylarında çok tehlikeli olduğuna dikkat çeken Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, yol üzerinde toplam 2000 m bariyer yapılacağını söyledi. Başkan Aktaş, bariyerlerden bir kısmının tamamlandığını, tamamen bitmesi ile birlikte Kıbrısçık halkının çok daha güvenli bir yola kavuşacaklarını söyledi.
28.09.2006-Yeni Ufuk Gazetesi


3 yılda 6 araç

KIBRISCIK Belediye Başkanlığı görevine seçileli henüz üç yıl bile olmayan başkan Kemal Aktaş, “üç yılda belediyemizin araç parkını üçe katladık. Otuz aylık görev süremizde 6 araç satın aldık” dedi. İlçenin çehresinin değişmeye başladığı belirten Kemal Aktaş, “biz göreve geldiğimizde belediyemizin bir çöp aracı dahi yoktu. Temizlik işlerini açık kasa bir kamyonet ile yapılıyordu. Biz geçen yıl bir ve bu yıl bir olmak üzere iki adet çöp kamyonu aldık. Çöp toplama merkezinin yerini değiştirdik. İlçe merkezi ve köylerimizin kullanması için bir seyyar gasilhane aracı aldık. Cenaze işlerinin sağlıklı yapıla bilmesini sağladık. Her türlü nakliye işimiz için belediyemiz yüklü nakliye ücretleri ödüyordu. 30 tonluk büyük bir nakliye kamyonu alarak tüm nakliye işlerimizi çok daha ucuza ve bünyemizde halleder hale geldik. 1 İtfaiye arozözü alarak itfaiye sıkıntımızı azalttık. Artık her yangına zamanında müdahale eder hale geldik. Bir de başkanlık makam aracı aldık” dedi. Göreve geldiğinde belediyenin sadece 5 aracı bulunuyordu. Kiralık bazı araçlar ise çalışmaz durumdaydı. Biz kısa sürede araç parkımızı % 125 artırdık diyen Aktaş, “ 30 ayda sadece araç parkına yaptığımız yatırım 200 bin YTL’dir” şeklinde konuştu. Bolu Express Gazetesi-10.09.2006
Kıbrıscık’a, Domino

TİCARET ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Umut Oran’ın sahibi bulunduğu Domino Tekstil A.Ş şirketi tarafından Kıbrıscık ilçemize bir tekstil fabrikası kurulacak. Kuruluş çalışmaları start alan fabrika Ekim ayında hizmete girecek. Daha önce ilimiz merkezi ve Seben ilçelerimize yatırımlar gerçekleştiren Domino Tekstil şimdide Kıbrıscık ilçemize yatırım yapacak. 60 işçi çalışacak olan fabrika için Kıbrıscık Belediyesinin kapalı alan yer gösterdiği belirtildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kıbrıscık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, “ilçemize ilk kez böyle bir özel sektör yatırımı gerçekleşecek. Yatırım için belediyemize ait Karadağ Mahallesi Köroğlu Caddesi Vali Mehmet Ali Türker iş hanında bulunan 400 metre karelik bir iş yerini tahsis ettik. Burada kurulacak üretim tesisinde 60 kişi istihdam edilecek. Belediye olarak yapılan yatırımın yanındayız. İnşallah hayırlı olur. Umut Oran ve Domino tekstile teşekkür ediyorum.” dedi. Yeni açılacak işletme ile ilgili olarak ise Umut Oran tarafından yapılan açıklamada, “ilimizin ilçelerine elimizden geldiğince yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Yapılacak yatırım yaklaşık rakamlarla 300 bin YTL değerindedir. Şimdiye kadar işletmede çalışmak için 140 müracaat aldık zaman içerisinde tüm iş isteklilerine istihdam yaratmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.
Bolu Express Gazetesi-10.09.2006
 Kıbrıscık da tarihine sahip çıkıyor!
Kıbrısçık Belediyesi, ilçe merkezinde bulunan iki bina için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan tescil çıkarttı. Şimdi ise sıra tescillenen binaların restorasyonu için ödeneğin teminine geldi. Kıbrıscık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, Kıbrıscık ilçesinin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmaya başladı. İlçede bulunan iki tarihi binayı Kütür Varlıklarını Koruma Kurulu’na tescillettiren Başkan Aktaş, tescillenen binaları önümüzdeki süreçte restorasyon ettirerek ilçenin turizmine kazandırmayı amaçlıyor. Aktaş, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan çalışmalar sonucunda kültür varlığı olarak değerlendirilen ilçe merkezindeki 2 adet bina, 5 Ocak 2006 tarihinde Ankara’da toplanan Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alındı. Önümüzdeki yıllarda bu binaların restore çalışmaları yapılarak ilçemizin turizme açılmasında büyük katkıları olacaktır” dedi.
Bolununsesi Gazetesi-
 


Başkan Aktaş Çöplüğü Taşıdı
• Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, önceki dönemlerde Bolu Kıbrısçık yolu arasında bir noktaya bırakılan çöpleri kaldırarak, çöplüğü ilçe dışında bir yere taşıdı.


Kıbrısçık İlçe Başkanı Kemal Aktaş, yıllardır Bolu ve Kıbrısçık yolu kenarında bulunan bir bölgede bulunan çöplüğü bulunduğu yerden kaldırarak, başka bir yere taşıdı. Eski çöplüğün tam yol kenarında olmasının görüntü kirliliğine neden olduğunu ifade eden Başka Aktaş, “İlçemizin çöplüğünün bulunduğu yer yerleşim merkezine yakın olduğu için çevre ve görüntü kirliliğine sebep olmakta idi. Bu nedenle çöplüğü İlçe merkezinden daha uzak bir yere taşıyarak çevre ve görüntü kirliliğine önüne geçildi” dedi.
Yeni Ufuk Gazetesi-18.08.2005
 


Kıbrısçık’a Çim Saha
• Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, ilçede yapmış olduğu çalışmalarında gençleri de unutmadı. Başkan Aktaş, gençlerin rahatça spor yapabilmeleri için çim saha yapma çalışmalarına başladı.
Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, ilçede yaşayan genç yaşlı herkese hizmet etmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Kıbrısçık’ta geçtiğimiz yıllarda yapımına başlanılan ancak daha sonra ortaya çıkan bir sorun nedeniyle yapımı durdurulan çim sahalar yeniden yapılmaya başlandı. Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada “Kıbrısçık’ta yaşayan vatandaşlarımızın bilhassa gençlerimizin ve çocuklarımızın rahatça spor yapabilecekleri bir alanımız yoktu. Biz bu sorunu çözmek için belediye olarak ilçe içersinde çalışmalar başlattık.Bu çalışmaların başında geçtiğimiz yıllarda yapımlına başlanılan ancak tamamlanamayan çim sahayı ele aldık. Bu çim sahanın yapımı 2002 yılında müteahhide verildi.Kontrole gelen müfettişler orta saha bölgesinde hafif bir eğim olduğunu tespit ettiler.Bunun üzerine müfettişler sahayı tadilatını yapan firmayı mahkemeye verdiler.Mahkeme kararınca sahanın yapılması fes edildi.İktidara geldiğimiz zaman bu sorunu çözmek için ilk adımlarımızı attık.İlk olarak Köy Hizmetleriyle ortaklaşa bir çalışma yaptık.Çalışmalarımızda Belediyemize ait araçlarla 600 metreküp çakıl ve 500 metreküp kumlu toprak taşıdık. Saha çalışmalarında ilk etap da çakıl taşlarını atarak zemini düzeltme çalışmaları yaptıktan sonra kumlu toprak atarak düzleme çalışmaları yaptık. Saha çalışmaları 15 gün sürdü. Şu an Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden verilecek olan ödeneği bekliyoruz. Bu ödenek geldiğinde çim sahamızın diğer eksiklerini gidereceğiz. Sahamızı en kısa zamanda vatandaşlarımızın hizmetine açmak istiyoruz” dedi
Yeni Ufuk Gazetesi-18.08.2005
 


Kıbrısçık Parke Taşları İle Kaplandı
• Kıbrısçık’ta Alt yapı çalışmaların ardı arkası kesilmiyor.İlçedeki bütün sokaklara kilitli parke taşı döşenerek, ilçe hem daha güzel bir görüntüye kavuşuyor hem de toz ve çamurdan kurtuluyor.

Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş ilçe içersinde yapmış oldukları yol ve parke döşemesi çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Aktaş, ilçe içindeki sokaklarda ve caddelerdeki yolların bozyuk olması nedeniyle vatandaşların çok büyük zorluklar yaşadıklarını bu nedenle, ilçe içindeki yollara kilitli parke taşı döşettiklerini söyledi. Başkan Aktaş; “İlçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi yolların bozuk olmasıdır. Vatandaşlarımız yolculuk yaparken zaman kaybı yaşamakla beraber hayatları da tehlike içersinde idi. Bu sorun karşısında Karayolları 4.Bölge Müdürlüğünden 3 bin 580 metrekarelik alanı kaplayacak kadar kilitli parke taşı alındı. Toplan 700 ton ağırlığındaki kilitli parke taşlarının nakliyesi Kıbrısçık Belediye Başkanlığının imkanları ile yapıldı.Belediyemizde çalışan işçilerimizin planlı ve özverili çalışmaları sonucunda ulaşım yönünden büyük sıkıntı yaşanan yollarımıza döşenen parke taşları ile yollarımızın eski halinden eser kalmadı. İlçemiz şehir merkezinde yaşanan ulaşım sorunu büyük ölçüde çözülürken çamur ve toz açısından da daha temiz oldu. Bundan sonra Belediyemizin maddi durumu elverdiği sürece vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Yeni Ufuk Gazetesi-18.08.2005
 


Tavuk Gübreleri Değerlendirilecek
• Kıbrısçık’ta bulunan tavuk kümeslerinde biriken tavuk gübrelerinin değerlendirilmesi amacıyla ilçeye organik gübre fabrikası kurulması düşünülüyor.
• Tavukçular Kooperatifi Başkanı Murat Akman, Belediye Başkanı Kemal Aktaş ile organik gübre fabrikası kurulması yönünde çalışma yaptıklarını, fabrikanın kurulacağı alanın 5 bin metrekare alana sahip olduğunu söyledi.
Kıbrısçık Tavukçular Kooperatifi Başkanı Murat Akman, Kıbrısçık’ ta yapmayı düşündükleri organik gübre fabrikası hakkında açıklamalarda bulundu.İlçede bol miktarda bulunan tavuk kümeslerinde biriken tavuk gübrelerinin yararlı bir şekilde kullanılması ve çevreye verdikleri zararın ve kötü görüntünün önlenmesi amacıyla ilçede organik gübre fabrikasının kurulmasına karar verdiklerini söyleyen Akman, konuyla ilgili Kıbrısçık Belediyesi ile ortak bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Akman; “Kümesçilikte en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi gübre meselesi. İlçede çok fazla kümes var. Bu nedenle tavuk gübresi de çok fazla oluyor. Bu gübreler kullanılmadığında hem etrafta kötü bir kokuya neden oluyor hem de çevre kirliliği meydana geliyor. Belediye Başkanımız Kemal Aktaş ile ortak bir çalışma yaparak tavuk gübrelerinin kullanılarak organik gübre haline getirilmesine karar verdik.
Çalışmalarımızın ilk aşamasında organik gübre fabrikası için bir yer tespiti yaptık. Bu konuda Belediye Başkanı Kemal Aktaş bize çok yardımcı oldu.Kıbrısçık’ın kuzeyinde bulunan At çayırı olarak bilinen bölgede tesisi kurmaya karar verdik. Fabrika 5 bin metrekare alan üzerine kurulacak” dedi.
Proje ve üretim çalışmaları konusunda yaptıkları araştırmaları tamamladıklarını söyleyen Akman, “Biz bir gübre sanayi kuracağız.Yapacağımız iş öyle basit bir iş değil. Gübre fabrikası başka bir ilimizde de kurulmuş ve %75 oranında verim kazanılmıştır.Organik gübre içersine hiçbir kimyasal madde karıştırılmadan toprak çeşitleriyle bu tavuk gübresinin karıştırılarak mayalanması ve bekletilerek çeşitli aşamalardan gecirilerek verimliliği artırmayı düşünüyoruz.”dedi
Yeni Ufuk Gazetesi-17.08.2005
 


Kıbrısçık’ta Alabalıklı Turizm
• Kıbrısçık’ ta yapılan turizm çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla alabalık üretme tesisi kuran Mehmet Akman, 4 ay sonra faaliyete geçireceği tesisi için şu ana kadar 4 buçuk milyar lira harcadı.

Mehmet Akman Çadıman deresinde kuracağı alabalık üretme tesisinin bölgede bir ilk olacağını ifade ederken, tesisin farklı bir şekilde çalışacağını söyledi. Akman, “Burada kuracağım tesiste aynalı sazan yetiştirmeyi düşünüyorum.Şu ana kadar 2 adet yapay göl alanları yaparak projemin ilk adımlarını attım. Burada yavru balıkları besleyerek gelişimini sağlamayı düşünüyorum.Bu havuzlardan ayrı 3 metre genişliğinde 20 metre uzunluğunda ekstradan bir havuz yaptırdım. Yavru balıklar gelişimlerini tamamladıktan sonra bu havuza aktaracağım. Havuzların suyunu doldurmak için yerin altından yaklaşık 80 metre boyunda boru döşettirdim.Ama boruların bir kısmını hala döşetemedim. Şu ana kadar yaptığım harcamalar yaklaşık olarak 4.5 milyarı buldu. Yarım kalan çalışmalarımın tamamlanması için 10 -15 milyar lira kadar bir paraya ihtiyacım yar. Bu sorunu çözebilirsem maksimum 4 ay sonra tesis aktif durumda gelecek. Tesisi bittiğinde ilçemizde yürütülecek olan turizm çalışmalarına katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi

Yeni Ufuk Gazetesi-17.08.2005
 


"Halkoyunları ekibimiz 1.oldu"


 
Kıbrıscık Halk Eğitim Merkezi'nde çalışmalarına devam eden halkoyunları ekibinde kaymakamlığın makam şoföründen, köy muhtarına kadar değişik kesimlerden insanlar maharetlerini sahnede sergiliyor. KIBRISCIK Halk Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan ve 3 yıldır çalışmalarına devam eden halkoyunları ekibi, Göynük ekibiyle birlikte katıldığı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ankara'da düzenlediği halkoyunları yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Kıbrıscık Halk Eğitim Merkezi'nde dikilen yöresel kıyafetler ile sahne alan halkoyunları ekibi, Cezayir, düz hava, Karaköy sekmesi, ördek ve yılan gibi oyunları sergileyerek, Kıbrıscık yöresinin kültürel değerlerini tanıtıyorlar. Kıbrıscık Halkoyunları ekibi, Kıbrıscık Kaymakamlığı makam şoförü Hasan Erdem (49), emekli orman memuru Ömer Özdoğan (47), Kızık Köyü Muhtarı Adnan Gökçek (43), lise öğrencileri Sami Çetin (19), Osman Beli (19) ve Ali Tekemel (14)'den oluşuyor. Ekibin 3 yıldır Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çalışma yaptığını söyleyen Kıbrıscık Halk Eğitim Merkezi Müdürü Emin Tekemel, "Kıbrıscık yöresel değerler bakımından zengin bir ilçe. Ancak yeterince sahip çıkılmıyor. Bu yüzden kendi çabamızla oluşturduğumuz halkoyunları ekibi ile yöresel değerlerimize bir nebze de olsun sahip çıkmaya çalışıyoruz. Kendi çabamızla kurduğumuz halkoyunları ekibinin aldığı Türkiye birinciliği bizim için gurur verici" diye konuştu.  
Boludayeniyat Gazetesi-16.04.2005

 


KIBRISCIK: ANADOLUNUN SİHİRLİ KÜRESİ

 
             Sihirli bir dünyanın havasını solumak isterseniz, Ystanbul veya Ankara'dan Bolu'ya doğru yola çıkın, Bolu'ya vardığınızda şehir merkezine yönelin, hükümet konağına geldiğinizde bir levha göreceksiniz 'Kıbrıscık'. Sizi şaşırtacak bir yolculuğun eşiğidir bu. Yola sapmakla Pandora'nın kutusuna girmiş olursunuz. Depremzedelerin geçici konutlarının yapılmış Olduğu alanın yanından geçerek önce kaplıcalar mevkii, sonra kartpostallara konu olan Gölcük'ü geçeceksiniz, Gölcük'ü bu zamana kadar görmediyseniz mutlaka burada durup fotoğraf çekmeli ve gölün etrafında bir tur atmalısınız.
 
             Yolculuk, ülkemizin en muhteşem köknar ormanlarının içinden geçerek devam eder ve rakım gittikçe yükselip bu eşsiz ibreli ormanın sonunda sizi Seben-Kıbrıscık kavşağına ulaştırır. Işte tam bu nokta da bulunan köprünün üzerinde durup önünüzdeki yeni yokuş boyunca yanınızdan akacak olan derenin durulduğu bu alanda sulann içinde yosun tutmuş taşların oluşturduğu güzel manzarayı izleyebilirsiniz.
 
             Kıbrıscık'a yaklaşmaya başladığınızda orman örtüsü aniden ortadan kalkıyor ve çok çeşitli kaya formasyonları sizi karşılıyor. Buralarda gökten yağmur yerine taş yağmış duygusuna kapılıyorsunuz. Orman yeşilinin yerini, sannın hakim olduğu tipik bir iç Anadolu bitki örtüsü alıyor. Karasal iklimin be lirgin özelliğinin görülmeye başlanması ile, iklimden iklime geçişin şaşırtıcıhğı içinde, sanki özenle toprağa yerleştirilmiş kaya tabakalarının etrafında değişik duygulara kapılıyor insan. Buralar adeta baş ka bir gezegen ğibi.
             Irili ufaklı tarlalar arasından geçerek ilçe merkezine vardığınızda; zaman tünelinden geriye doğru gidip yıllar öncesine döndüğünüzü düşleyebilirsiniz. Çok katlı ahşap konakları, tarihi camisi ile Kıbnscık, Anadolu Türk yerleşiminin benzersiz örneklerinden biri. Nevşehir'de bulunan yeryüzü şekillerinin benzerlerine burada da rastlayabilirsiniz. Ihlara Vadisi'ne benzeyen, ancak daha geniş arası olan vadinin tabanından Uludere geçiyor ve bu bölgede çeltik tarımı yapılıyor.
 
Tosya'nın pirinci meşhur ama Kıbnscık pirinci en iyi pirinç...
 
             Kaya kiliseleri ve Elliönü adı verilen mağaralarıda içinde banndıran kayalık arazi arasındaki çeltik tarlalarının görünüşü Güney Asya ülkelerindeki pirinç tarlalarını hatırtatmakta. Mağaralara ulaşmak için pirinç talaları arasındaki taşlar üzerinde dengede durarak suya düşmeden bu bölgeyi başarmanız gerekiyor.  

             Kıbrıscık'la ilgili Vakıf kayıtlarından 1519 taıihinden itibaren 1950'li yıllara kadar bölgenin adının "Kıbrıs" olarak kullanıldığını ve bu tarihlerden sonra ismin sonuna bir "cık" eklenerek "Kıbrıscık" olarak ifade edilmeye başladığı anlaşılıyor. Kıbrıscıklılar kendi ifadeleri ile Timur'la Anadolu'ya gelen Türkmen boylarından ve Timur'dan aflarını isteyerek geriye dönmeyip, Anadolu'nun bu dağlık coğrafyasına yerleşmişler. Halk buralara yerleşen ataları gibi tarım ve hayvancılık ile uğraşmakta; daha sonraları uğraşlarına tavukçuluk da eklenmiş, öyle ki yeni binaların pek çoğu tek katlı uzun kümesler ve bunlara bitişik evlerden oluşuyor.  
 
Sea Life Dergisi, Nisan 2003
Serhan OKSAY

 


"Alın bu kavunu..."


 
             Bir Eylül sabahıydı. Köroğlu hikayelerinin hala anlatıldığı Bolu'da, Köroğlu Dağı'na bakan Karadoğan yaylasına jiple zorlu bir yolculuktan sonra tırmandığımızda, herkesin yayladan çekilmiş olduğunu gördük.
 
             İsviçre'yi fotoğraflamış biri olarak, iki coğrafya arasındaki benzerlik yinede şaşırttı beni. Sedef gibi tüyleriyle yayla evleri arasında salınan Ankara keçilerini görünce bulundukları kayalıklara doğru yürüdük. Ardından kayalardan elinde değneğiyle bize doğru gelen yaşlı çobanı gördük. Tek başına, keçi sürüsüyle birlikte bu vahşi doğada yaşıyordu. Geceleri köpeğinin onu koruduğunu, oğlakları oğlunun sattığını, yalnızlığın dertlerini anlattı. Daha bir on gün kadar dağın bu yamacında kalacaktı. Bizim yalnızca fotoğraf çekmek için yaylaya kadar tırmanmamızı bir tür lü anlamıyor, o da bizi getiren Orman İşletmesi'nin aracına bakarak kim olduğumuzu anlamaya çalışıyordu. Biz ob ektiften dünyaya bakarken, o bir taşa oturdu bizi izledi. Sonra arahamıza binip bayır aşağı inmeye başladığımızda, tozlu yoldan seke seke koşarak geldi ve omzundaki kılkeçe heybeyi indirip içinden küçük bir sarı kavun çıkardı. Uza tıp, "Alın," dedi, "aşağıya dere boyuna indiğinizde yersiniz"
 
             Büyük olasılıkla son kavunuydu ve sığındığı yayla evinde birkaç günlük yiyeceği bile yoktu. İstemedik, ısrar etti. Kasabaya indiğimizde oradan alabileceğimizi söyleyip teşekkür ettik. Bir dahaki bahara kadar ondan başka kimsenin tırmanmayacağı bu kayalığa kadar gelen bizleri ev sahibi olarak ağırlamak istemişti ve bir şey ikram etmeden göndermek de istemi yordu. Kavun onda, verdiği hayat dersi ve yücelik bizde kaldı.  
 

 
 
Voyager Dergisi, 2002/10. Sayı
Serhan OKSAY
 


Akşam Gazetesi-A.Nedim ATİLLA-27.01.2003 (Yaşam Sayfası)  
 
Bolulu ustalar Kıbrıscık pirincini öneriyorlar ama o kadar az üretiliyor ki herkesin bulması mümkün değil. Ama yolunuz Bolu'ya düşerse Kıbrıscık pirinci ile yapılmış bir Mengen Pilavı yemenizi öneririz. Afiyet olsun.

 

Köylerimiz
Yaylalarımız
Turizm
Ulaşım-Harita
Kültür-Sanat
Tarihce-Coğrafi Yapı
Resmi Kurumlar
Kaymakamlarımız
Karagöl Festivali
Köroğlu
İlçe Ekonomisi
Linkler
Vefat Edenler
Bravenet Hit Counter
Powered by Bravenet
View Statistics
 

Güncellenme Tarihi:
16.10.2008-16.00

 

 

Kıbrıscık Belediyesi Resmi Web Sitesidir - Webmaster Dursun Demir