Köroğlu Diyarı’nda Zirveye Yürüdük

Belediye Başkanlığımız tarafından her yıl düzenlenen “Köroğlu Zirve Yürüyüşü” bu yıl da 5 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Köroğlu’nun yaşadığı ve ismiyle anılan, 2 bin 499 metrelik zirvesiyle Batı Karadeniz Bölgesi’nin de en yüksek noktası olan Köroğlu Tepesi’ne gerçekleştirilen yürüyüş 800’e yakın katılımcıya ev sahipliği yaptı.

Köroğlu’nun manevi mirasını yad etmek ve Kıbrıscık bölgesinde yaşamış olmasını sembolize etmek amacıyla düzenlenen organizasyona katılan herkes bu eşsiz mirastan etkilendiğini belirtti. Doğa yürüyüşü amacıyla çeşitli grup ve organizasyonlara ev sahipliği yapan Kıbrıscık’ın el değmemiş doğası tüm katılımcıları hayran bıraktı.

Köroğlu Dağı Bolu

Belediye Başkanımız Doğan Dağ ve Kıbrıscık Kaymakamı Mustafa Köleoğlu öncülüğünde, Kıbrıscık İslikayalar mevkiinde başlayan yürüyüş, gruplar halinde Köroğlu Tepesi’ne kadar devam etti. Yaklaşık 5 saat süren yürüyüş sonrasında yöreye özel dondurma ikramı ve yemek servisi gerçekleştirildi.

Organizasyonun son bölümünde yörede yaşayan geçmişteki insanların yaşantısına atıfta bulunmak ve kültürel farkındalık oluşturmak için “Eşeğe odun yükleme” yarışması düzenlendi. Oldukça keyifli anların yaşandığı yarışma sonucunda kazananlara Belediye Başkanımız Doğan Dağ tarafından madalya takdim edildi.

Köroğlu Bayrak Tepe

Köroğlu Zirvesi Hakkında

Köroğlu’nun yaşadığı ve ismiyle anılan Köroğlu Dağları, Kıbrıscık ilçesinin kuzeyinde ve sınırları içerisinde yer almaktadır. 2 bin 499 metrelik zirvesiyle Köroğlu Tepesi, Batı Karadeniz Bölgesi’nin de en yüksek noktasıdır.

Resmi kayıtlarda Köroğlu’nun yaşadığı yer olan Köroğlu Dağı’nın zirveye yakın bölgesinde Köroğlu’nun çardaklı sarayının kalıntıları bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için:
Tel : 0.374.4412394
Fax : 0.374.4412023
E-Posta: info@kibriscik.bel.tr