Köroğlu heykelinin açılışı gerçekleştirildi

“Köroğlu Heykeli” ile Kıbrıscık – Köroğlu arasındaki bağ güçlendi ve Köroğlu’nun yaşadığı topraklarda manevi mirası sembolize oldu. Heykel, görkemli bir açılış etkinliği ile Kıbrıscık’ta konumlandırıldı.

“Köroğlu Heykeli”, görkemli bir açılış etkinliği ile Kıbrıscık’ta konumlandırıldı.

2 Nisan 2017 Pazar günü 15:00’da gerçekleştirilen açılışa, ilçede ve çevre illerde yaşayan Kıbrıscıklıların yoğun katılımı oldu. Etkinliğe yerel idareciler, diğer Belediye Başkanları ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de katıldı.

Açılışta konuşan Kıbrıscık Belediye Başkanı Doğan Dağ: “Zalimin yanında yer almak çok kolay. Korkarsınız ve sinersiniz. Ya haklının yanında olmak? İşte o çok zordur, meşakkatlidir.Cesaret ister. Acı da verir insanlara. Ama biz bu acılara razıyız. Demez mi Nazım, ‘Sen yanmasan biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa’? Elbetteki bizler yanacağız, elbetteki yanmaya hazırız. Ama tarih şunu gösteriyor ki, hem zalimler hem de zalimlerin yanında yer alanlar, bir gün tarihin karanlık sayfaları arasında unutulup gidilecektir. Ama haksızlığa zulme boyun eğmeyen Köroğlu? O halk kahramanıdır ve gönlümüze taht kurmuştur. Demek ki zalime ve zulme hayır diyeceğiz.” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra Kıbrıscık yöresine özgü halk oyunları gösterimi yapıldı. Halk oyunları gösteriminin bitimiyle, Köroğlu heykelinin açılışı protokol ve tüm katılımcıların eşliğinde gerçekleştirildi.

Etkinlik sonrası sosyal medyadan açıklama yayınlayan Başkan Dağ “Hukuka, töreye uymayan, halka zulmeden ve acımasız otoriteyi temsil eden Bolu Beyi’ne karşı; isyanı temsil eden, halkı koruyan ve önderlik eden Köroğlu’nun torunları için muazzam bir günü geride bırakmanın haklı gururu ve onurunu yaşıyoruz. Köroğlu’nun manevi mirasını kalplerinde hisseden biz Kıbrıscıklılar için anlam ve önemi çok büyük olan Köroğlu heykelinin açılışında bizleri yalnız bırakmayan kıymetli hemşehrilerimize ve gönül dostlarımıza minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Hep birlikte, daha iyi bir Kıbrıscık için el ele…” dedi.